Regały wysokiego składowania – konieczność w hali magazynowej

26 lutego 2019

Produkcja na masową skalę niesie ze sobą duże wyzwania. Jednym z nich jest konieczność zapewnienia odpowiedniej przestrzeni magazynowej na te produkty. Niewielkie magazyny często są niewystarczające. Potrzebna jest hala magazynowa, a w niej rzędy wysokich regałów.

Jak wysokie regały znajdują się w halach

W tradycyjnym magazynie wystarczą regały o wysokości kilku metrów. Do hali magazynowej potrzebne są regały wysokiego składowania, czyli takie, których wysokość to co najmniej 7,2 m. Niekiedy są one wyższe i sięgają ponad 10 metrów. To solidne, wysokie konstrukcje, spełniające niezbędne normy. Ograniczeniem ich wysokości jest wysokość hali magazynowej. Regał magazynowy o wysokości 10 czy 12 metrów to nie jest jeszcze maksimum. Można spotkać i sporo wyższe konstrukcje, jednak wtedy regały wysokiego składowania są elementem konstrukcyjnym hali.

Wysokimi są zarówno regały paletowe, jak i półkowe. Od sposobu przechowywania produktów zależy, które będą lepsze. Na paletowych nie ma półek. Umieszcza się palety na poprzecznych elementach. Na regałach półkowych znajdą się produkty w opakowaniach, pojemnikach oraz będące luzem.

Dlaczego potrzebny jest regał wysokiego składowania

Tak wysokie konstrukcje obecnie to konieczność. Jest ona podyktowana:

Produkcja na masową skalę wymaga, by znalazło się miejsce na jej efekty. Regały wysokiego składowania zapewniają ogromną powierzchnię na te produkty. Dzięki temu na bieżąco można odbierać je z działów produkcyjnych. Przedsiębiorstwo może też na bieżąco wywiązywać się z zamówień. Może sprostać nawet największym zamówieniom, co jest ważne, kiedy w planach jest rozwój firmy.

Hale wysokiego składowania – względy ekonomiczne

Niezbędną powierzchnię można zyskać, wybierając wyższe regały albo rozbudowując niższe w poziomie. W przypadku hal wysokie składowanie jest bardziej uzasadnione ekonomicznie. Oznacza ono oszczędność miejsca. Większa ilość produktów na mniejszym obszarze to także ułatwienie i usprawnienie pracy w magazynie. Ważne jest też to, że im wyższe regały, tym mniej potrzeba gruntu na postawienie hali magazynowej.

Zadbanie o wyposażenie hali magazynowej w regały wysokiego składowania to tylko jedno z wyzwań. Potrzebne są: urządzenia transportowe i maszyny, programy do zarządzania i kontroli oraz wykwalifikowany personel. Jednak odpowiednie regały to podstawa. Dobrze wyposażona hala umożliwia, by wszystko mogło dobrze prosperować. Trzeba dobrze oszacować potrzeby, kiedy się ją stawia i wybiera do niej regały. Tak samo analiza potrzebna jest, kiedy w planach jest wynajem hali.

 

Tagi
Kategoria e-regaly #regały #regały wysokiego składowania